Motståndarkollen: Norrby IF

27 maj 2018

INFÖR NORRBY IF | Måndagskvällens motståndare är Norrby IF från Borås. En förening som bildades 1927. Hemmamatcherna spelas på Borås Arena där drygt 800 åskådare ser matcherna.

I föreningens CV finns en Allsvensk säsong (1956) samt har nu påbörjat sin 27:e säsong i Sveriges nästhögsta serie.

Klubbens huvudtränare är Korosh Hatami och assisterande Fredrik Berglund & Simon Rudbäck. Truppen innehåller några kända namn som t.ex 22 årige försvararen Patrick Dyrestam med tre U-landskamper, han är lillebror till 26-årige Mikael Dyrestam som är proffsspelare i Holland.

Riktigt vassa namn är det som krigar längst fram. 25-årige Richard Yarsuvat vann ju skytteligan i Superettan 2017 med sina 17 mål, samt 2 assist då spelandes för Dalkurds FF. I år har det blivit tre mål så här långt.

Veteranen Lasse Nilsson har blivit 36 år. En fantastisk karriär som innehåller 257 matcher i Allsvenskan och 160 matcher som proffs i både Frankrike och Holland. Fjorton U-landskamper och två A-landskamper för Sverige finns också i hans digra CV. Ett mål än så länge i årets Superetta.

I senaste omgången föll Norrby på hemmaplan med 0-1 mot starka Helsingborgs IF. Inga avstängningar i Norrby. Medan AFC har mittbacken Alex Michel varningsavstängd.

Måndag 28:e maj Kl 19.00 blåser domaren Nermin Cisic till spel på Tunavallen.

Alla är hjärtligt välkomna!

Roy Rosenback