Motståndarkollen: Assyriska Turabdin IK

15 feb 2019

SVENSKA CUPEN | Mitt i stundande vårvinter är det äntligen dags för tävlingsfotboll inom den svenska fotbollen. För AFC Eskilstunas del väntar på söndag årets första tävlingsmatch då Svenska Cupens gruppspel inleds. För motståndet står Jönköpings- och div-1-klubben Assyriska Turabdin IK. I Jönköping har för övrigt AFC lyckats i Svenska Cupen förut, då man som Superettanklubb 2016 besegrade den då allsvenska nykomlingen Jönköping Södra med 1-0 efter sent mål av holländaren Othman El Kabir, idag i FC Ural i ryska Premier League. Inför söndagens match åker AFC Eskilstuna söderut på matchdagen.

Vilka är det då AFC ställs mot på söndag? Assyriska Turabdin IK är en ung och spännande klubb som gjort en sagolik och snabb resa genom det svenska seriesystemet. Sedan klubben bildades 2009 har man på 10 säsonger avancerat från division 6 till division 1, fem seriesegrar! Enligt sportchefen Rubel Shamoun startade föreningen som en klubb med ambitionen att hjälpa ungdomar med en bra fritid samt göra ett viktigt integrationsarbete i Jönköping. Första året spelade man till sig en andraplats i div 6, 2010 vann klubben sexan. Åren därpå, 2011 och 2012 gick man raka vägen genom division 5 och 4. Seriesegrare tre år i rad alltså. Väl i trean placerade man sig på tredjeplats 2013 och blev fjärdeplacerade 2014. Avancemang blev det dock året därpå, då man 2015 vann division 3. I division 2 spelade man 2016, 2017 och 2018 då man åter stor överst i tabellen när höstfärgerna och de något mer leriga planerna tagit sitt grepp över landet.

Ja 2018 var förståeligt nog åter ett mycket framgångsrikt år för Assyriska Turabdin som i stor stil spelade hem seriesegern i Div 2 Östra Götaland. När klubben, den 21 oktober, slog Nässjö med 5-0 hemma den 26:e omgången innebar det att klubben slutade på 51 poäng och målskillnaden 54-31. Detta efter imponerande 14 vinster, 9 oavgjorda och 3 förluster i erkänt svåra division 2. Andreas Tegström, som nu inleder sitt fjärde år som huvudtränare i klubben har själv erfarenhet av elitfotboll. I sex säsonger, mellan 2006-2011, spelade han i norska Tippeligan där han fajtades för klubbarna och städerna Fredrikstad och Sandefjord. Andreas har även spelat i både såväl Husqvarna FF som Jönköping Södra och på följande sätt beskriver Tegström Assyriskas styrka som lag under succéåret 2018.

– Vi var och vill vara ett spelförande lag. Vi hade avgjort med ett par omgångar kvar. Förra året startade också alla spelare i olika matcher, alla tränade och vi var ett lag, säger Tegström.

Assyriskas statistik kan jämföras med AFC Eskilstunas, som på sina 30 omgångar i Superettan även de imponerade stort. Minns vi tillbaka succéåret 2018 så vann AFC 13 matcher, spelade 15 oavgjorda och förlorade blott två matcher, mot tvåan Falkenbergs FF och fyran Halmstad BK borta. AFC:s målskillnad var imponerande 40-16 och klubben höll nollan bakåt flest antal gånger under en säsong i svensk elitfotboll någonsin. Hela 20 nollor på 30 matcher gav eko i Fotbollssverige.

Tillbaka till motståndaren Assyriska Turabdin, som samtidigt som man vann tvåan även sensationellt lyckades slå ut Henrik Rydströms Kalmar FF ur Svenska Cupen. Vad betyder det och hur tänker då Jönköpingsklubben inför det stundande cupspelet?

– Cupen är väldigt kul för oss men vi kommer att använda dessa matcher till att spela ihop oss och förbereda oss inför säsongen. Vi kommer att rotera så att många kommer att få spela eftersom det är så tätt mellan matcherna (Assyriska möter IFK Norrköping redan på fredag den 22/2). När vi slog ut Kalmar i augusti hade vi t.ex. fem ordinarie från den sista seriematchen som avbytare, så vi har visat att vi har bredd i truppen och alla som kommit in har alltid visat att de tagit ansvar. Men vi ser cupen som en bonus och som en rolig grej, nu ska vi bara njuta över att möta bra motstånd och allsvenska lag, säger Tegström.

Via Assyriskas framgångsrika säsong 2018 är klubben denna säsong nykomlingar i Division 1 Södra. I samma serie väntar under året bland andra anrika klubbar som Landskrona BOIS, Åtvidabergs FF, Ljungskile SK och IFK Värnamo. Såväl Landskrona som IFK Värnamo mötte AFC i Superettan 2018 och nu ställs alltså både Assyriska och AFC mot Värnamo i Svenska Cupens gruppspel. AFC möter Värnamo hemma den 23:e februari medan Assyriska avslutar mot Värnamo borta den 2 mars. Dessutom väntar som bekant 2015 års svenska mästare IFK Norrköping för båda lagen. För Assyriska hemma i Jönköping den 22 februari medan AFC åker till Östgötaporten i Norrköping lördagen den 2 mars, troligtvis i en het och avgörande match om slutspelsplatsen. Men först ska alltså Assyriska Turabdin och IFK Värnamo försöka sätta stopp för Eskilstunaklubbens drömmar om slutspel i Svenska Cupen, med en plats i Europa League-kvalet som hägring. Var strävar då AFC:s första motståndare i framtiden?

På klubbens hemsida skriver Assyriska att klubbens långsiktiga mål är att nå den absoluta toppen inom svensk fotboll samt att föreningen skall vara ett föredöme och ta ett socialt ansvarstagande i frågor kring mångfald och integration i Jönköping. Tränare Tegström utvecklar klubbens målsättning i år och långsiktiga mål framåt.

– Vi ska överraska lagen i division 1 i år och göra det på vårt sätt. När vi gick upp i tvåan så blev vi straffade under våren, vi var lite naiva. Sen på hösten vann vi det mesta. Vi tror på vår spelidé och jobbar hårt för att det ska funka. Inom några år vill vi sedan vidare igen, vi är inte nöjda där vi är nu utan vill spela i Superettan. Vi har en väldigt ung trupp där 80-90 % är mellan 19-22 år, en väldigt utvecklingsbar trupp.

Hur har spelaromsättningen sett ut från förra säsongen?

– Klubben har försökt att föryngra laget i 2-3 år. Vi har tappat tongivande spelare som Michell Haidari, Tomas Hansson och Edi Avdic (bror till Deni Avdic, tidigare AIK) som valt att sluta p.g.a. tillökning i familjen. Vi har tappat 8-9 från förra säsongen men fått in många bra nya spelare. Vi hade en väldigt stor omsättning i spelartruppen även 2018 men många spelare i årets trupp har spelat mycket förra året, berättar klubbens sportchef Rubel Shamoun.

Klara nyförvärv i Assyriska Turabdin till denna säsong är följande spelare:

  • Mittbacken/ytterbacken Simon Klänge från Div-1-klubben Carlstad United
  • Offensiva mittfältaren Simon Dimitrijevic från Mjällby IF som vann Div 1 Södra i stor stil
  • Mittbacken Benjamin Omerovic (skadad för tillfället) från Norgeklubben Hönefoss BK i norska andraligan
  • Målvakten Vilson Kakovic som spelat i högstaligan i Bosnien och är ny från Råslätt
  • Lukas Ek, från Jönköping Södra där han spelade fem matcher som ytterback 2018.
  • Johannes Ehn från Motala AIF som gjorde 16 mål och 11 assist i Div 2 östra Götaland 2018
  • Adam Sägerhag från Jönköping Södra, spelade 22 matcher för Husqvarna FF 2018 på lån från J-Södra
  • Noah Shamoun, Husqvarna FF
  • Oskar Fritzon, mittback från Dalstorps IF

Klubben har även en ungdomsverksamhet och målsättning att fostra A-lagsspelare från egna led. På senare år har Staivar Ishak och Pontus Laine nått A-laget via klubbens egna ungdomsverksamhet.

Hur är det att verka som fotbollsklubb i Jönköping?

– Vi har varit duktiga på att hitta de spelare som inte fått riktigt chansen i Jönköping Södra och som Husqvarna FF inte hittat. Vi har verkligen hittat rätt där. Vi känner oss verkligen som bygdens lag, i stort sett hela truppen kommer från eller har anknytning till Jönköping. Jag tror att många härifrån ser på Assyriska som en spännande klubb som ger unga spelare chansen och jag tror att många kommer att vilja komma och titta på oss i år, berättar Tegström.

Matchen spelas alltså i Jönköping kl. 15.00 nu på söndag den 17 februari, på konstgräs i Tipshallen Elmia.

Hur är Tipshallen Elmia att spela i?

– Vi är nöjda att vi får en matta inomhus, det är inte det bästa gräset och vi har fått träna sent, ibland 21.00-22.30, men vi är nöjda över att kunna träna och spela där under vintern, annars hade vi fått ställa in flera träningar då det tyvärr inte finns någon uppvärmd konstgräsplan i Jönköping, berättar Tegström.

Har ni någon publik?

– Vi brukar ha 250-500 på våra matcher och det är lite häftigt, vi har assyrier som åker hit ända från Skövde. Vi är idag det assyriska laget i Sverige som ligger högst uppe i seriesystemet sedan Assyriska FF ramlade ur förra säsongen. Jag vet inte hur det blir nu i cupen, men jag tror att det kommer en del folk och att assyrier från Södertälje kommer att åka och heja på oss i Svenska Cupen.

Assyriska Turabdin kommer till matchen med endast en träningsmatch i benen, en 3-0-seger mot div-2-laget Motala AIF den 9 februari. Dessutom har man spelat en internmatch där alla i truppen fick 45 min i benen. Efter två starka matcher i Turkiet matchade AFC som bekant åter i tisdags då man förlorade mot IFK Norrköping borta med 0-1  Matchbiljetter till söndagens drabbning kostar 120 kr för såväl hemma- som bortasupportrar och matchen sänds även live i CMore.

Ser du det som en nackdel, att AFC spelat fem matcher i år och ni bara en?

– Ja, de har en fördel mot oss. Jag tror att cupen är viktigare för dem än för oss, säger Tegström.

Är det några särskilda spelare AFC ska se upp för?

– Vi har ett ungt och spännande lag så det är många unga tekniska spelare att hålla koll på och vi har en kille som är lite yngre än de andra, född 2002 som heter Noah Shamoun, ett framtidslöfte som det blir spännande att följa framöver, beskriver tränare Tegström.

Vad vet ni om AFC?

– Den arbetsmoralen som AFC visar tycker jag är enorm, som mot IFK Norrköping senast. Om man tappar bollen så gör man jobbet hem till 100 %. Den moralen är alltid viktig att ha i ett lag, då har man något att bygga på. De kommer säkert spela annorlunda mot oss än mot IFK Norrköping senast, tror Tegström.

Vad tror du om matchens utgång?

– Vi ska göra allt för att ta tag i taktpinnen i dessa cupmatcher. Att spela genom lagdelarna. Jag tror och hoppas att vi ska kunna ge AFC en riktigt bra match, sedan är vi väldigt tidigt i våra förberedelser. Sedan är det orken där jag inte riktigt vet var vi står, men vi ska verkligen utmana och njuta av stunden, säger Tegström

AFC:s historia i Svenska Cupen?

Avslutningsvis, vad gäller AFC:s historia i Svenska cupen spelade klubben gruppspel såväl 2014, 2015 och 2016.

2014 vann AFC mot Gais med 1-0 och förlorade mot Gefle IF med 0-1 och IFK Norrköping med 0-2, utslagna.

2015 vann AFC mot Brommapojkarna med 1-0 och förlorade därefter mot Elfsborg med 1-5 och IK Sirius med 1-3, utslagna.

2016 vann AFC mot Jönköping Södra men förlorade mot Norrköping 0-1 och Östersund 0-3.

Förra säsongen 17/18 missade AFC Eskilstuna det viktiga gruppspelet i Svenska Cupen efter att klubben, under ledning av Michael Jolley, i augusti 2017 misslyckats med att avfärda Vasalund i cupens andra omgång. Förlust med 3-1 i Stockholm efter att Mohammed Buya Turay gett Eskilstunalaget ledningen tidigt i matchen men Vasalund vände och vann 3-1 efter förlängning, där Turay även blev utvisad. Därför var det extra viktigt att klubben, med Nemanja Miljanovic vid rodret, den 21 augusti förra sommaren tog en stabil 3-0-seger mot Div-1-laget Team TG från Umeå, även det i cupens andra omgång som kan liknas vid ett kval och därmed kvalificerade sig till årets gruppspel. Målskyttar i björkarnas stad, dit AFC flög, var Pelé samt bröderna Michel Melki, Alex och Felix. Den yngre brodern Felix var enligt undertecknad AFC Eskilstunas bästa spelare i kvalmatcherna och har även startat årets säsong starkt i Asiatiska mästerskapet för Libanon och genom två mål på träningslägret i Turkiet mot kvalificerat motstånd. Blir det åter tongivande tvåvägsspelaren Felix Michel som avgör för AFC i inledningen av säsongen 2019?

Text: Joel Hamberg