Motståndarkollen: IFK Värnamo

21 feb 2019

SVENSKA CUPEN | När våren nu på allvar (tillfälligt!?) presenterat sig i stora delar av landet tar sig AFC Eskilstuna åter an ett division-1-lag från Småland. I Svenska Cupens andra omgång spelar AFC sin enda hemmamatch i gruppspelet, då man på lördag eftermiddag hälsar Jonas Therns IFK Värnamo välkomna till Tunavallen. Ett motstånd Eskilstunaklubben känner till väl efter sex möten de senaste åren i Superettan, 2015, 2016 och 2018. Therns senaste besök på Tunavallen var dock långt tidigare än så, i junioråldern då hans Värnamo mötte IFK Eskilstuna med Kennet Andersson i laget.

– Den matchen förlorade vi, minns Thern. IFK Eskilstuna blev senare även svenska mästare bland juniorer 1985 så det var inget dåligt lag Thern ställdes mot på Tunavallen vid den tidpunkten.

Till årets andra tävlingsmatch kommer IFK Värnamo med ett relativt nytt lag sett till fjolårets trupp i Superettan. Sportchefen Thomas Lundqvist och föreningsutvecklaren Nico Eremidis berättar att 10 spelare lämnat eller slutat sedan förra säsongen, 14 provspelare har varit hos dem och tränat och av dem har sex signats, 8 nyförvärv har kritat på hittills. Noterbart är att klubbens stora målskytt de senaste åren, 39-årige Per Cederqvist, inte erbjöds nytt kontrakt, att brassen Fabio Gama gått till Jönköping Södra och att Evaldo ”Netinho” Nascimento Lamaur Neto värvats av ekonomiskt belastade GAIS. Följande nyförvärv har IFK Värnamo gjort under vinterfönstret:

  • Francis Devries, nyazeeländsk mittback från Nyköpings BIS
  • Viktor Ljung, mittback/vänsterback (ej spelklar) från norska FK Levanger (tidigare 50 allsvenska matcher för HBK och Helsingborg)
  • Charlie Vindehall, innermittfältare från Reppe GOIF i division 2
  • Alex Jorge Brilhante De Sosa, brasiliansk högeryttermittfältare från Örebro Syrianska IF
  • Alfred Ajdarevic, yttermittfältare på lån från Örebro SK
  • Erick Brendon Pinhiero Da Silva, brasiliansk innermittfältare från Clube Atletico Barra Da Touca (ej spelklar)
  • Behar Ferizi, forward och stor målskytt i division 3, senast från Anderstorps IF
  • Pilip Vaitsiakhovich, vitrysk målvakt som tidigare varit i klubben, senast nu tillbaka från Vasalunds IK
  • Vi jobbar på att få in ytterligare 4-5 spelare, varav bland annat en striker, berättar Lundqvist.

I cupens första omgång blev det som bekant en kassaskåpssäker seger för AFC Eskilstuna nere i Småland i lördags, då Assyriska Turabdin IK avfärdades med klara 4-0 (målskyttar Samuel Nnamani, Gustav Jarl, Felix Michel och Christian Miljevic). För IFK Värnamo väntade tuffaste tänkbara start i cupen, då man under lördagen åkte till sitt norra grannlän Östergötland. Efter en bra match, mot en av Allsvenskans guldfavoriter IFK Norrköping, föll Värnamo med 3-1 (1-0) på Östgötaporten. Ledningsmålet för Norrköping stod notoriske målskytten Kalle Holmberg för på en tveksam straff i minut 35, Jordan Larsson utökade till 2-0 i den 64:e minuten innan Värnamos Paolo Marcelo mycket distinkt reducerade till 2-1 på ett hårt närskott i nättaket, efter ett mönsteranfall av Smålandsklubben. Psykologiskt tungt replikerade Peking minuten senare då Holmberg skarvade in sitt andra mål för dagen (misstänkt offside?). Den cyniska repliken innebar slutresultatet 3-1 till kamratföreningen från Östergötland.  Värt att nämna är att Värnamo dock skapade spänning i slutet av matchen då Paolo Marcelo reducerade till 2-3, efter att även han snyggt ha skarvat in sitt andra mål för dagen. Målet blev dock felaktigt avvinkat för offside.

Tränar IFK Värnamo gör legendaren och förre storspelaren i svenska landslaget, Jonas Thern, som under sin spelarkarriär var utlandsproffs i FC Zürich, Benfica, Napoli, Roma och Glasgow Rangers. Han nätade i alla ligor förutom i Schweiz. Att Idrottsföreningen Kamraterna från Värnamo ligger honom allra varmast om hjärtat syns dock på all den tid, kraft och passion han lagt ner för klubben genom alla år från början av 80-talet och fram till idag, som spelare, tränare, chef för akademin, ansvarig för Tipselitverksamheten samt rådgivare till A-lagstränare i IFK Värnamo. I år inleder Thern sin andra sejour som tränare i klubben som han 2010 tog upp i Superettan. I år ska han, övriga ledarteamet och spelarna försöka göra om den bedriften. Vad är då IFK Värnamos målsättning i år enligt Thern?

– Vi vill vara ett topplag och det kommer bli en jätterolig serie, det finns många bra lag som vill vara med och kriga där uppe. Landskrona åkte ur, Ljungskile finns med, Oddevold och Lunds BK har investerat i nya spelare. Det kommer bli tuffa matcher, roliga matcher. Även om vi har ett ungt lag så vet jag att vi springer och jobbar oerhört mycket. Ska övriga lag slå oss så måste de vara väldigt bra fysiskt tränade, förklarar huvudtränaren.

Vad har då klubben för målsättning i Svenska Cupen.

– Vi räknar inte med att vi ska vinna någon grupp. Vi håller på och bygger ett nytt lag då flera spelare har lämnat och flera nya har kommit in. Men vi är glada över att vi får spela de här fina matcherna mot Norrköping och Eskilstuna. Vi kommer att få jobba mer med försvarsspel än anfallsspel i dessa matcher, förklarar Thern.

Inför matchen mot Eskilstuna har Värnamo spelat intressanta matcher mot tufft motstånd då man mött såväl Kalmar FF, Trelleborgs FF, Falkenbergs FF som man besegrade och så IFK Norrköping i Svenska Cupen. Efter cupspelet är slut väntar Varbergs BOIS, Helsingborgs IF och Eskilsminne IF innan Söderettan drar igång. Jag undrar om det är en strategi från föreningens sida att möta så bra och högt placerade motståndare innan Division 1 drar igång?

– Det är faktiskt lite tur måste jag säga, alla matcher bokades nämligen innan vi åkte ur Superettan. Så nu kände man att, oj nu ska man möta Kalmar FF och IFK Norrköping. Men jag tror att killarna lyfter sig när man får så här fina matcher. Bra prestationer är det viktigaste i dessa matcher, förklarar Thern.

Vad vet då Värnamo om lördagens opponent, AFC Eskilstuna?

– Jag såg deras match mot Norrköping, känner till Anel Rashkaj sedan tidigare som är en duktig spelare, en playmaker. Sedan var AFC kanske Superettans stabilaste och säkraste lag defensivt sett. När vi mötte dem kändes de som ett stabilt lag med mer färdigutvecklade spelare än oss. De stänger till bra centralt. Nu spelade de mot Assyriska i Tipshallen som är så dålig att det är svårt att spela fotboll där. Hemmalagen där vet hur planen är men inte bortalagen. Det går knappast att spela med grässkor där utan man ska ha grusskor så AFC gjorde det bra. Jag ska också se AFC:s match mot Assyriska nu innan vi möter dem. Men vi ska ändå fokusera på det vi ska göra, förklarar Thern.

Vad tror du om matchens utgång?

– Tror att AFC är favoriter. De försökte ändå hålla i bollen borta mot Norrköping och kom upp med ganska många spelare när de etablerade spel. Anel och en stor kille på mitten var bra (Felix Michel). Det är ett bra motstånd vi möter men jag hoppas vi ska göra en bra match.

Idrottsföreningen Kamraterna Värnamo har tre ledord som följt med sedan klubben bildades 1912 – respekt, etik och moral. Klubben beskriver sig själv som en mångkulturell förening med en betydelsefull ungdomssektion som betytt oerhört mycket i fostrandet av framgångsrika herr- och damspelare. På senare år har klubben, som kallas Talangfabriken, på herrsidan fostrat och utbildat bland andra Viktor Claesson (Krasnodar), Simon Thern (IFK Norrköping, Niklas Hult (AEK Aten), Loret Sadiku (Kasimpasa SK), Mohamed Bangura (tidigare Celtic, numera Akropolis), Joseph Baffo (MSV Duisburg) och Jonathan Ring (Djurgårdens IF). En utveckling som varit ekonomiskt gynnsam för klubben.

– Ja, det är självklart bättre att utbilda spelare och sälja vidare själv. Vi har fått in en del pengar och de har vi använt till att utveckla klubben vidare, enligt tränaren.

Jag frågar Thern, som alltså varit högst bidragande i denna framgångssaga, vad är det som gör att en mindre klubb som IFK Värnamo fått fram så många duktiga spelare och stora namn och idag kallas för Talangfabriken?

– Jag tror det grundar sig i att det inte finns så mycket konkurrens till fotbollen här. Samt att vi har en stor och fin anläggning med en massa planer där det inte finns någon begränsning i hur mycket man får träna som spelare. I Värnamo har vi en kultur att killarna får vara kvar så länge de vill. Våra spelare är kvar och står och nöter crossbollar, skott och annat de vill och behöver utveckla. De går inte bara in i omklädningsrummet och åker hem. Spontanfotbollen har försvunnit och jag vill skapa känslan av att man umgås med fotboll. Sedan är det väl ett bra ord att vara en passionerad ledare. Det är stor skillnad mellan passion och entusiasm. Vi har haft väldigt bra, engagerade och passionerade ledare i våra lag. Då får ungdomsspelarna förhoppningsvis den utveckling de vill. Jag har fått jobba med utveckling i klubben och det har varit jätteroligt att göra detta. Det har varit bra att ha spelat tidigare själv och jag har försökt att själv bidra till att sprida mina tankar och min kunskap.

Och att Jonas Thern är en passionerad fotbollsälskare och att hans engagemang smittar av sig märker jag tydligt under intervjun. Thern är en tydlig, lugn och kunnig fotbollsmänniska som man märker brinner för att utveckla unga fotbollsspelare och att få dem att tro på sin egen förmåga och att våga drömma.

– Om du är stor eller liten, det är totalt ointressant inom fotbollen. Jag brukar prata om fem viktiga delar inom fotbollen. Spelförståelse är nummer 1, sedan kommer tekniken/förstatouchen, fysiken, karaktär och det mentala. Har man tre av dessa fem delar brukar man komma långt, förklarar lagkaptenen från VM i USA som även svarade för 15 mål under sina 202 matcher i Portugal, Italien och Skottland.

Klubbens samtida historia inleder vi hösten 2010 i Division 1, då de blåvita efter 5-0 mot Kristianstads FF hemma på Finnsvedsvallen tog klivet upp i Superettan. IFK Värnamo var då tillbaka i näst högsta serien efter 41 år och tränare detta succéår var Jonas Thern. Samma Thern är alltså tillbaka som lagets tränare nu, nio säsonger senare, även denna gång i Division 1.

Noterbart är att dagens svenska landslagsstjärna, tillika Rysslandsproffset Viktor Claesson gjorde IFK Värnamos första mål i Superettan 2011 i 1-1-matchen mot Landskrona BOIS. Samma debutsäsong i Sveriges näst högsta serie klarade sig klubben kvar genom att kvalbesegra Väsby United. Även 2012 kvalade sig Värnamo kvar efter att ha slagit Lunds BK. Att Lundalaget därefter inte lyckats ta sig upp i Superettan visar hur svårt det är att nå Sveriges elitfotboll. Kvalmästarna Värnamo fortsatte att göra livet surt för topplagen i Division 1. 2013 var det dags att kvalvinna mot Dalkurd FF med sammanlagt 5-2 efter en inledande 1-0-förlust på bortaplan. 2014 var klubben i en ekonomiskt svår situation och man meddelade att man skulle satsa på att hämta upp spelare dels från sitt eget U21-lag samt från lag runtom i bygden. Säsongerna 2014-2016 stabiliserade sig IFK Värnamo också i Superettan där sjätteplaceringen från 2017 är den bästa hittills i klubbens historia.

I kommunen Värnamo, som ligger söder om Jönköping, nordväst om Växjö och sydväst om Göteborg lever idag ca 35 000 invånare, i staden Värnamo runt 20 000. Ur perspektivet att klubben verkar i en mindre stad, i en mindre kommun, är det mycket imponerande att man lyckats klamra sig fast i svensk elitfotboll under de snart 10 senaste åren då konkurrensen hårdnat rejält.

Av de senaste sex mötena i Superettan mellan AFC:s och IFK Värnamos har AFC vunnit tre matcher, två har slutat oavgjort och en med Värnamoseger. Totalt 13-5 i målskillnad i AFC:s favör. Eskilstunaklubben har i sina två senaste hemmamatcher lagen emellan har 9-0 efter 5-0 på Skytteholms IP 2016 och 4-0 på Tunavallen i omgång 3 förra säsongen, den sistnämnda matchen inför 934 åskådare efter en poängmässigt tunn start av AFC säsongen 2018. Lagens senaste möte emellan slutade dock mållöst, 0-0 den 1 oktober på Finnsvedsvallen.

– Vi var dock glada att vi fick låna bollen i halvtid när vi mötte AFC förra säsongen. Det var en fröjd att se dem spela på Tunavallen och jag tycker AFC var den klart bästa klubben vi mötte under hela förra säsongen i Superettan. Får de bara behålla stommen i laget från förra året tror jag garanterat att de klarar kontraktet i Allsvenskan, jag önskar dem all lycka till i högsta serien i år, säger IFK Värnamos föreningsutvecklare Nico Eremidis lyriskt.

Om säsongen 2018 var bragd- och succéartat för AFC Eskilstuna blev 2018 en stor missräkning för IFK Värnamo. På 30 matcher tog klubben 32 poäng efter 9 vinster, 5 oavgjorda och 16 förluster. Det var framför allt matcherna innan sommaruppehållet som bidrog till den negativa säsongen, då man innan sommaren bara plockade fem poäng. I sommarfönstret förstärkte klubben laget kraftfullt i ett ambitiöst försök att rädda sig kvar i Superettan. Laget förbättrades också enormt och var ett av de bättre under en lång period efter uppehållet.

– Räknar man hösten matcher var vi delad trea i serien, berättar Thern.

I inledningen av hösten imponerade klubben som sagt stort och tog då 17 av 21 möjliga poäng under de sju inledande omgångarna. Under hösten besegrade man senare även Halmstad borta med 3-0 i en märklig match där HBK tryckte på men Värnamo gjorde målen, samt Helsingborg hemma, två imponerande skalper och det är absolut inget svagt motstånd AFC möter på lördag, tvärtom en hårt satsande klubb med erfarenhet, kunskap och ett driv att utvecklas. Den svaga våren förra året fällde dock Värnamo och man lyckades inte ta sig förbi Norrby efter att ha förlorat mot ett pånyttfött Frej med 1-0 i epilogen den 11 november. Klubben hade dock lyckats ta sig bort från degraderingsplatserna och kunde vinka adjö till Landskrona BOIS och Gefle IF. I kvalet ställdes man mot Syrianska IF som vann i Södertälje med 1-0. I returen gjorde sedan Fabio Gama 1-0 till Värnamo i efter en hörnsituation i första halvlek, men varken huvuddomaren eller assisterande hann se att bollen var inne.

– Vi har tagit hjälp av experter som kollat på situationen och som fastslagit att bollen var inne, hade vi gjort 1-0 där hade det blivit en annan match. Dessutom brände vi (Per Cederkvist) en straff i Södertälje, berättar sportchefen Lundqvist.

När sedan Syrianskas Sebastian Rajalakso knorrade in 0-1 på frispark på övertid i första halvlek behövde IFK Värnamo göra tre mål för att säkra kontraktet. Förmodligen tunga steg på väg in i omklädningsrummet i halvtidsvilan då.  Spelarna trodde dock på det och lyckades vända till 2-1 genom mål av Alexander Ancinioti Jönsson (som tidigare i vinter provtränade med AFC) och Alexander Henningsson, men då den sistnämndes mål kom hade Värnamo endast 10 minuter på sig att avgöra. Nu stod mycket på spel och hemmalaget satsade naturligtvis allt framåt. Som så ofta öppnar det då upp sig bakåt och f.d. utlandsproffset och Djurgårdsspelaren Mattias Ranégie kontrade in 2-2 på övertid. Ridå på Finnsvedsvallen och Division 1 säsongen 2019 var ett faktum. Sällskap i serien från förra årets Superettan får Värnamo av Landskrona BOIS. Gefle IF, som så sent som 2016 spelade i Allsvenskan, spelar nu i den norra ettan.

Jonas Thern är som jag tidigare skrivit känd för att ha byggt upp och utvecklat en välfungerande och framgångsrik akademiverksamhet i Värnamo samt för att ha fostrat och utbildat en rad stora fotbollsspelare. Och fler unga hungriga spelare kommer få chansen under Therns vingar i Söderettan i år.

– Min filosofi är att det inte finns någon anledning till att en division 1-spelare ska vara sämre tränad än en allsvensk spelare. Vi ska vara lika snabba, lika starka, lika uthålliga. Vi ska inte förlora på fysiken. Mina spelare tränar och jobbar hårt och de som inte jobbar på träningarna hänger löst. Jag har haft de flesta spelarna i truppen under ungdomsåren, och de vet att jobbar de hårt på träningarna så kommer de att få chansen, berättar Thern.

Hur vill du då att Värnamo ska spela fotboll?

– Vi vill ha mycket boll, bygga anfallsspel genom passningsspel. Det ska vara en kreativ ådra genom laget. Vi ska mer boll än motståndarna. Sen om vi spelar med fyra backar eller tre backar, det kan se olika ut. Ett utgångsspel som vi har idag är ändå 4-3-3 med en balansspelare och breda ytterkanter. Vi jobbar i grunden med ett skickligt och tekniskt lag och jobbar med vår spelidé från grunden genom vårt U17- och U19-lag.

Avslutningsvis frågar jag vad det innebär att som klubb ramla ur Superettan rent ekonomiskt och sportsligt?

-Ekonomiskt var det inget bra år att åka ur, men det är det väl aldrig. Nu gör vi ingen konstgjord andning utan nu ska vi satsa på våra egna ungdomar. Sedan har vi bra sponsorer som gör att vi kan satsa på lite spelare utifrån. Går man inte upp nu i år tappar man också 8 miljoner så det är viktigt att vara med och nå detta. Vi har hittat spelare som kommer passa in i vår miljö och jag både hoppas och tror att jag kommer att kunna utveckla dem och gör jag inte det så ska jag sluta med fotboll, avslutar Thern.

Vilka är då IFK Värnamos nyckelspelare att hålla koll på för publiken på Tunavallen på lördag?

– Jag tycker det är lite tidigt att säga men vi har en bred trupp där inte någon särskild sticker ut. Värnamo har varit kända för att laget är det viktigaste, sammanhållningen. Det kommer bli en fajt om platserna, de unga killarna är välutbildade och har gjort det bra i vinter, de har varit i många år under Jonas Thern och knackar på dörren, avslutar sportchefen Lundqvist.

– Jag vill dock flagga för Behar Ferizi. Han har öst in mål under flera säsonger i rad i trean och är en grym boxspelare, han gör mål på allt, berättar Eremidis.

AFC Eskilstuna hälsar IFK Värnamo, dess supportrar och hemmapublik varmt välkomna till Tunavallen på lördag kl. 16.00. Plusgrader, uppehåll och en spännande match väntar.

Text: Joel Hamberg