Uttalande från klubbens styrelse

16 jul 2019

AFC Eskilstuna vill idag bemöta en krönika som har publicerats i Eskilstuna-Kuriren under gårdagskvällen. Från föreningens sida ser vi väldigt allvarligt på när felaktigheter florerar i media såväl sociala medier. Något som på sikt kan skada klubbens varumärke.

Från föreningens sida vill vi poängtera att vi inte har skatteskulder eller skulder hos Kronofogden idag.

Vidare så har klubben påvisat två gånger negativt kapital sedan klubben bildades 2007. Den andra gången var under fjolåret, vilket betyder att klubben per den 31 augusti behöver påvisa ett positivt eget kapital.

Fortsättningsvis så har AFC Eskilstuna fullt fokus på att hålla sig kvar i fotbollens finrum. Parallellt pågår ett styrelsearbete för att ge klubben bättre förutsättningar in i framtiden så att klubben på sikt kan bli ett etablerat lag i Allsvenskan.

/Styrelsen, AFC Eskilstuna