Efter succén – fri entré till hemmastå resten av säsongen

27 aug 2019

Efter söndagens succé med Varmt Om Hjärtat-projektet ”Klacken för alla” vill AFC Eskilstuna visa sin uppskattning till samtliga Eskilstunasupportrar. Resten av säsongen kommer klubben att bjuda på inträdet till hemmastå.

Tack vare detta kan alla oavsett förutsättning få en möjlighet att se våra matcher på Tunavallen.
–  Jag är stolt över att vi från klubbens sida ger samtliga människor en chans, oavsett förutsättning att kunna se våra matcher. Uppslutningen och stämningen som var i söndags var väldigt rolig att få uppleva. Nu hoppas vi att vi kan bygga vidare på det här resten av säsongen och med hemmastödet säkra vårt kontrakt i Allsvenskan, säger Gustav Oskarsson som jobbar med privatmarknad i klubben.

Från supporterföreningen Tuna Towers sida ser man naturligtvis positivt på den här nyheten.
– Initiativet i söndags blev en succé och det har givit oss en positiv boost. Med denna nyhet så hoppas jag att vi kan fortsätta förbättra vår verksamhet, växa och skapa ett större stöd för laget i detta viktiga skede av säsongen. Naturligtvis är vi väldigt tacksamma för klubbens fina gest, säger ordföranden Tim Ekstrand.

Biljetterna kommer delas ut vid hemmastå på matchdag och det är först till kvarn-principen som gäller.

Tillsammans Eskilstuna!