Futsal3
Akademi Junior3
Akademi Ungdom6
AFC Eskilstuna
AFC Eskilstuna
Lagen
Futsal3
Akademi Junior3
Akademi Ungdom6

AFC Eskilstuna utvecklar organisationen

Gino Torlo, ny personalchef

Gino Torlo, ny personalchef · Foto: AFC Eskilstuna

AFC Eskilstuna utvecklar organisationen och tillsätter en ny tjänst i form av personalchef i klubben. Gino Torlo tar över denna roll från och med idag och kommer att jobba med interna arbetsrättsfrågor, personalpolicy, arbetsmiljö och anställningar bland annat. Personalchefen jobbar direkt under klubbens styrelse och tillsammans med VD och föreningens klubbchef.  


-Jag känner att jag är mogen att ta detta ansvar och är säker på att jag kommer förbättra klubbens struktur över tid, säger Gino Torlo


-Genom åren har Gino visat på ett strukturellt och effektivt arbete i klubben. Inte bara genom organisationen under arrangemangen utan även arbetet med krishanteringar, värdegrund, kommunikation och personalfrågor. Detta är ett naturligt steg för honom, inflikar Alex Ryssholm, ordförande.


Gino fortsätter att samtidigt vara klubbens säkerhetschef.

Skribent:Peter Harich
Dela artikeln

Kommentarer

Ingen har kommenterat artikeln än. ⁨Om du är klubbmedlem loggar du in för att lämna en kommentar.⁩