AFC Eskilstuna värvar 19-årige försvarstalangen Arvid Önnebro från VSK U19
AFC Eskilstuna kan idag presentera ännu ett framtidsnamn från regionen. 19-årige Arvid Önnebro, som närmast kommer från Västerås SK U19 – samma lag som nyligen anslutna Melvin Rydh – är klar för klubben.
Sportchef Melke Alan kommenterar värvning:
- I Arvid Önnebro har vi hittat spelaren som personifierar AFC Eskilstunas nya identitet. Hans provspel har lämnat ett bestående intryck: en orädd kämpe med en modern spelstil – exakt den vinnarmentalitet vi kräver i varje match.
- Detta är mer än bara en värvning; det är en strategisk investering i vår framtid. Vi fortsätter att erbjuda regionala talanger en optimal plattform för tillväxt. Tillsammans med namn som Adam Padovan, Hugo Björk och Melvin Rydh, passar Arvid perfekt in i vår profil. Som spelare från Västerås ser han AFC som den perfekta språngbrädan för att nå sin fulla potential.
- Arvid kommer primärt att konkurrera om platsen som vänster mittback, men hans mångsidighet är en stor tillgång. Han är en kompromisslös duellspelare med en imponerande fysik – en blivande klippa i försvaret. Men hans kvaliteter sträcker sig långt bortom det defensiva. Hans exceptionella bollkontroll och förmåga att bryta linjer, både med kraftfulla dribblingar och precisa passningar, gör honom fundamental i vårt uppbyggnadsspel.
Trots sina 19 år har Arvid redan visat prov på de ledaregenskaper och den mognad som kommer att lyfta hela laget.
- Den här värvningen är ett tydligt bevis på vår ambition och den riktning vi har stakat ut de senaste två åren. AFC Eskilstuna ska inte bara attrahera talanger – vi ska utveckla dem till stjärnor. Vår övertygelse är att Arvid har en enorm potential och en bländande framtid framför sig.
Arvid själv är glad över övergången:
- Jag är väldigt tacksam och ödmjuk över det förtroendet jag har fått att få möjligheten att spela A-lagsfotboll med ett lag som AFC Eskilstuna. Där träningsmiljön ger oss bästa möjlighet att utvecklas som spelare. Samtidigt vill jag visa tacksamhet till min gamla klubb Västerås SK och tränarstaben där som har varit med och gjort denna flytt möjlig efter en stark säsong där vi gick upp till P19-Allsvenskan.
Om de första veckorna med AFC säger han:
- Dessa första veckor med AFC har varit riktigt bra! Där både spelarna samt tränarstaben har tagit emot mig väldigt bra. Det känns som att jag har kommit in i truppen på bästa möjliga sätt.
AFC Eskilstuna hälsar Arvid varmt välkommen till klubben.










