Archie McGregor är klar för AFC Eskilstuna
Australiensaren Archie McGregor har varit hos oss till och från under sommaren och har imponerat med sin fysik under både träningar och träningsmatcher. Archie är en anfallare på 190 cm som är duktig på genombrott och har ett bra tillslag och passningsfot.
Archie kommer närmast från Idol Football där han bland annat har spelat både mot AFC Eskilstuna och för AFC Eskilstuna. T ex så stod han för både assists och mål när AFC Eskilstuna mötte Idol Football i somras.
McGregor kommer närmast ifrån australienska Tigers och har varit framgångsrik under akademiåren med bland annat tre stycken Golden Boots, Årets spelare, Fyra ligatitlar och har representerat sitt land i U19 (Australian School Boys) där han bland annat blev utsatt till matchens lirare när Australien mötte Wales.
- Archie har en enorm arbetskapacitet berättar Tony Andersson och tillägger - Han imponerade på oss när vi hade våra fystest efter sommaruppehållet och vi har fått möjligheten att titta noggrant på honom under ett par veckor här under sommaren. Vi tror att Archie kan bli nyttig i truppen under hösten.
Archie är spelklar nu och tar över nummer 88 i truppen. Varmt välkommen Archie McGregor.




