Melke Alan - Aleksandar Azizovic, från oväntad värvning till poängmaskin

24 januari 2025

När Aleksandar Azizovic lämnade IF Sylvia var det få som trodde att han hade vad som krävdes för att bli en nyckelspelare på högre nivå. 2023 och stora delar av 2024 präglades av uteblivna framgångar i Sylvia, där han varken lyckades etablera sig som en ordinarie spelare eller göra avtryck på planen. Hans defensiva insatser kritiserades hårt, och många såg honom som en kreativ spelare utan tillräcklig balans eller arbetskapacitet.


Men när jag värvade honom till klubben såg jag något som andra missade. Jag värvade inte Azizovic för hans defensiv – jag värvade honom för hans kreativa potential och den outnyttjade kapacitet som fanns där. Det var ett modigt val, och inte utan kritik från andra. MÅNGA SOM SA ATT HAN KOMMER INTE KLARA AV DET DU VILL GÖRA MED HONOM! 

Men resultatet talar för sig självt: under min ledning gick han från att vara en spelare med tveksam statistik till att bli en POÄNGMASKIN och en avgörande del av vårt lag.


En explosion 2024 – från tvivlare till förgrundsfigur


2024 blev året då Aleksandar Azizovic verkligen hittade sin plats. Efter en lång period av underprestationer och bristande självförtroende i Sylvia, började han leverera på en nivå som få trodde var möjlig. Han exploderade offensivt och avslutade säsongen med imponerande 14 mål och 11 assist (tror jag inklusive Umeå matchen), vilket inte bara gav honom erkännande i serien, utan också gjorde honom till en av våra viktigaste spelare.


Hans framgångar under våren 2024 väckte intresse från utländska klubbar, och under sommaren såldes han till en norsk klubb. Men trots möjligheten att fortsätta sin karriär där, kände han att han inte var klar hos oss. Redan efter en vecka valde han att återvända till klubben. Det var ett beslut som talade mycket om den miljö vi hade skapat – en miljö där spelarna kände sig trygga, uppskattade och motiverade att utvecklas i.


Vi arbetade med små medel och en tunn organisation 2024, men det vi saknade i resurser kompenserade vi för med hjärta och tydligt ledarskap. Att en spelare som Azizovic valde att komma tillbaka efter en försäljning visar vilket förtroende han hade för mig som tränare och för klubben som helhet.

AFC har tidigare även leverera flertalet unga spelare till högre ligor vilket visar på att vi fortsätter att vara en klubb som stolt kommer att 

fortsätta jobba metodiskt med att producera egna eller ta in spelare med potential för att bli framtidens stjärnor i Svenskfotboll.


Ett utvecklingsarbete som gav effekt


Under säsongen arbetade jag målmedvetet med att få Azizovic att förstå sin roll i lagets helhet, och sakta men säkert började han förbättra sina defensiva insatser. Det som många inte såg – men som jag insåg – var att hans tidigare svaga defensiv faktiskt blev en katalysator för hela lagets utveckling. Genom att identifiera och arbeta med hans brister skapades en effekt som lyfte hela lagets defensiva struktur.


När jag tackade av honom i omklädningsrummet igår, efter hans sista dag hos oss, valde jag att lyfta hans insatser i defensiven. Många trodde att jag var ironisk när jag tackade honom för hans “otroliga jobb i defensiven under 2024”, men det var jag inte. Hans utvecklingskurva var på riktigt imponerande – från att vara ett svagt defensivt kort till att bli en spelare som gjorde skillnad även utan boll i  fler talet matcher där han återerövrar bollen för att sedan skapa målchanser för laget men oxå göra mål på egen hand.


Mod i tränarrollen och vikten av att våga


Azizovic är ett exempel på hur viktigt det är att våga se bortom en spelares brister och istället fokusera på hans styrkor och potential. Modern fotboll handlar inte om att alla ska spela samma sätt eller passa in i ett traditionellt svenskt fotbollstänk. Det handlar om att förstå att olika typer av spelare kan bidra på olika sätt till helheten.


Azizovic är inte en fysisk spelare, och han spelar inte “svensk fotboll” i traditionell mening. Men hans kreativitet, teknik och förmåga att läsa spelet var precis vad vi behövde för att utveckla vårt lag. Det kräver mod som tränare att stå emot omgivningens tvivel och att våga satsa på det man tror på – även när andra inte ser det.


Ledarskapets sanna utmaning


En ledares roll är att leda på ett sätt som gör att människor presterar så nära sitt max som möjligt – utan att brista. När en ledare under resan märker att man famlar, stöter på tvekan eller oro, då sätts ledaregenskaperna på prov. Om ledaren då lyckas leda sin grupp igenom detta stålbad, visar han att han har det som krävs. Annars är man inte den rätta ledaren, helt enkelt.


Aleksandar Azizovic lämnar oss nu som en bättre spelare och människa, men också som ett exempel på vad som är möjligt när rätt miljö och ledarskap möter en spelares vilja att utvecklas. Hans resa är ett bevis på vikten av både ledarens mod och spelarens hårda arbete – och tillsammans kan dessa skapa framgång som få trodde var möjlig.


Med detta så önskar Coach Melke Alan och övriga i och runt laget dig Aco stort fortsatt lycka till på din resa mot högre höjder i prestationer och mot nya nivåer.

// Coach Alan


Av Peter Harich 13 september 2025
Varmt välkommen till AFC Eskilstuna Nathan Miller! På transferfönstrets sista dag gjorde AFC Eskilstuna klart med den 27-årige amerikanska målvakten Nathan Miller. Två dagar innan transferfönstret landade Sebastian Ekholm olyckligt på sin axel och skadade sig. Sebastian kommer att vara borta under stor del av hösten så behovet av en till målvakt var stort. Därför är vi extra glada över att Nathan Miller valde att skriva på för höstsäsongen. Nathan Miller kommer från USA och har varit i Sverige under sommaren för att visa upp sig. Han stod i målet mot AFC Eskilstuna under träningsmatchen mot Idol Fotboll och gjorde det bra. Under sommaren har han testat med lag som IFK Haninge, IFK Stocksund och Malmö FF men det är på Tunavallen han trivs bäst. - AFC Eskilstuna har fått mig att känna mig väldigt välkommen, vi spelade mot dem under sommaren och jag tyckte att de spelade en riktigt fin fotboll. Vi såg ingen anledning till att laget låg så dåligt till i tabellen som de gjorde när vi mötte dom. Säger Nathan och fortsätter - Sen har vi följt en hel del av matcherna efteråt, både på plats och via TV och sett laget ta vinst efter vinst och klättra i tabellen och jag är jätteglad för att få vara en del utav laget framåt. Varmt välkommen till AFC Eskilstuna Nathan.
Av Peter Harich 30 augusti 2025
Med hänvisning till artikeln i Eskilstuna Kuriren samt inslaget i radio om att AFC Eskilstuna har dömts att betala ut 500 000kr till Alex Ryssholms bussbolag Busmarket Sweden så kommer AFC Eskilstuna begära återvinning på detta ärende i samma eller en annan domstol. Enligt Busmarket har ett belopp på 370 000kr lånats ut till AFC Eskilstuna. Enligt bokföringen som gjordes så står detta belopp som ett aktieägartillskott av Alex Ryssholm privat.  - Blir det så att AFC Eskilstuna tvingas betala summan till Busmarket så blir Alex Ryssholm personligen skyldig AFC Eskilstuna 370 000kr plus räntan på c:a 80 000kr säger AFC Eskilstunas ordförande Håkan Ringkvist och fortsätter, - Jag är inte orolig för någonting överhuvudtaget angående det här.
Av Peter Harich 28 augusti 2025
Hugo Björk återvänder nu till VSK efter vårsäsongen hos oss. Hugo har verkligen fått chansen hos oss, med flera matcher från start i division 1. En tuff men utvecklande miljö där han har tagit stora kliv framåt i sin utveckling undervårsäsongen. -Som sportchef är jag stolt över att vi har skapat en verksamhet som vågar satsa på unga spelare och glad över det fina samarbetet med VSK för andra året i rad. Säger Melke Alan och fortsätter: -Extra roligt att både klubben VSK och deras manager Kalle Karlsson ser vår miljö som tillräckligt bra för att deras talanger ska få utvecklas hos oss. Vi önskar Hugo Björk lycka till i framtiden, det har varit jättekul att se dig spela med dina gamla lagkamrater Leo Lif, Lee Hanson och Love Lindbäck igen. Senast var i Triangelns 05-lag. Tack för tiden i vår tröja Hugo och lycka till framöver i VSK.
Av Peter Harich 28 augusti 2025
The body content of your post goes here. To edit this text, click on it and delete this default text and start typing your own or paste your own from a different source.
Av Peter Harich 18 augusti 2025
Australiensaren Archie McGregor har varit hos oss till och från under sommaren och har imponerat med sin fysik under både träningar och träningsmatcher. Archie är en anfallare på 190 cm som är duktig på genombrott och har ett bra tillslag och passningsfot. Archie kommer närmast från Idol Football där han bland annat har spelat både mot AFC Eskilstuna och för AFC Eskilstuna. T ex så stod han för både assists och mål när AFC Eskilstuna mötte Idol Football i somras. McGregor kommer närmast ifrån australienska Tigers och har varit framgångsrik under akademiåren med bland annat tre stycken Golden Boots, Årets spelare, Fyra ligatitlar och har representerat sitt land i U19 (Australian School Boys) där han bland annat blev utsatt till matchens lirare när Australien mötte Wales. - Archie har en enorm arbetskapacitet berättar Tony Andersson och tillägger - Han imponerade på oss när vi hade våra fystest efter sommaruppehållet och vi har fått möjligheten att titta noggrant på honom under ett par veckor här under sommaren. Vi tror att Archie kan bli nyttig i truppen under hösten. Archie är spelklar nu och tar över nummer 88 i truppen. Varmt välkommen Archie McGregor.
Av Peter Harich 11 augusti 2025
Imorgon (tisdag) är det dags för nästa omgång i DM-slutspelet då AFC Eskilstuna åker till Trosa-Vagnhärad SK. Matchen börjar 19.00 och spelas på Häradsvallen A. Trosa-Vagnhärad hör till vardagen hemma i Division 3 Östra Svealand där de för närvarande ligger på en åttonde plats med sjutton inspelade poäng på fjorton matcher. (4 vinster, 5 oavgjorda och 5 förluster) Lucas Bergfors ligger tvåa i skytteligan med 11 mål och får anses som det största hotet mot AFC Eskilstuna även om Gabriel Holmsell med sina 6 mål också får ses som någon att se upp med. Både Christian Moche och Edvin Lelic Ahmetovic har gjort 4 mål så trots tabellpositionen är Trosa-Vagnhärad ett målfarligt lag. Senast mötte laget Fittja IF i en match som slutade 2-2. Målskytt då blev Christian Moche med sina två fullträffar. Fittja kvitterade den matchen med fem minuter kvar på matchklockan. Inför säsongen satsade Trosa-Vagnhärad friskt och värvade in ett antal spelare. Bland annat från Nyköpings BIS. Bland annat Enis Ahmetovic med ett 70-tal matcher i Superettan på meritförteckningen. Det blir ingen enkel match för AFC Eskilstuna oavsett serietillhörighet utan vi måste ta den här matchen på största allvar om vi vill gå vidare i DM-slutspelet. Calle Hermansson ansvarar för morgondagens lag från bänken. Ett jobb han har gjort med bravur under året i distriktsmästerskapet.
Av Peter Harich 31 juli 2025
AFC Eskilstuna förstärker truppen – den 19-årige mittbacken Wilmer Olofsson ansluter på lån från AIK för resten av säsongen. Wilmer, som nyligen skrev långtidskontrakt med AIK efter en sejour i nederländska AZ Alkmaars ungdomsakademi, kommer till Eskilstuna för att få värdefull speltid i Ettan Norra. Den 190 cm långe vänsterfotade mittbacken har även meriter från svenska ungdomslandslag. Sportchef Melke Alan kommenterar: “Vi är oerhört glada att kunna välkomna Wilmer till AFC Eskilstuna. Trots sin unga ålder har han imponerande kvaliteter och kommer nu få kontinuerlig speltid i Ettan Norra – en perfekt möjlighet för honom att ta nästa steg i sin utveckling. För oss innebär han en viktig förstärkning i backlinjen och ökad konkurrens om platserna. Som sportchef – och tidigare huvudtränare i klubben – gläder det mig extra mycket att Wilmer väljer oss framför intresse från både Superettan-klubbar och norska klubbar. Vi vill rikta ett stort tack till hans agent och agentur för deras engagemang och för att de tydligt ser vår miljö som den rätta för Wilmers utveckling. Vi vill också tacka AIK – och särskilt sportchefen – för ett mycket gott samarbete och för det stora förtroendet att låna ut en av sina lovande talanger till oss. Det är ett kvitto på att vår miljö håller hög nivå och kan utveckla framtidens elitspelare.” AFC Eskilstuna tackar AIK Fotboll för förtroendet och ser fram emot att se Wilmer i den orange tröjan under hösten. Fakta: Wilmer Olofsson • Födelsedatum: 16 september 2005 • Position: Vänsterfotad mittback • Längd: 1,90 m • Moderklubb: AIK • Tidigare klubbar: AZ Alkmaar U18/U19/U21 (Jong AZ) • Landslagsmeriter: Sverige ungdomslandslag • AIK-kontrakt: Till och med 31 december 2028
Av Peter Harich 14 juli 2025
AFC Eskilstuna kan idag meddela att två av våra spelare, Daniel Botelo och William Palm, lånas ut till Degerfors IF:s akademi för att delta i årets upplaga av SEF Trophy – en av Sveriges mest prestigefyllda ungdomsturneringar för 15-åringar. Utlåningen gäller under turneringsperioden och ses som en värdefull möjlighet för spelarna att samla erfarenhet av spel på hög nivå i en ny miljö, samtidigt som de fortsatt representerar AFC Eskilstuna i ett större sammanhang. – Det här är en fin möjlighet för Daniel och William att mäta sig med några av de bästa spelarna i landet i sin åldersklass. SEF Trophy är en kvalitativ turnering och vi tror att den här erfarenheten kommer att bidra till deras fortsatta utveckling, säger Faisal Hassan, tf akademichef i AFC Eskilstuna. Vi önskar Daniel, William och Degerfors IF stort lycka till i turneringen och ser fram emot att följa deras prestationer under SEF Trophy!
Av Peter Harich 13 juli 2025
AFC Eskilstuna har utsett Faisal Hassan till ny tillförordnad akademichef. Faisal har varit en del av klubbens verksamhet under många år och har en djup förståelse för såväl AFC Eskilstunas identitet som svensk elitfotbolls riktlinjer och krav. Med lång erfarenhet av ungdomsutveckling, ledarskap och en stark förankring i certifieringssystemet som drivs av Svensk Elitfotboll, ses Faisal som ett naturligt val till rollen. – Det är ett stort förtroende att få leda akademin. Jag ser fram emot att tillsammans med våra tränare och ledare fortsätta utveckla vårt arbete så unga spelare får de bästa förutsättningarna att lyckas, både på och utanför planen, säger Faisal Hassan.  Han efterträder Vesa Hiltula, som lämnar sin post efter målmedvetet arbete med akademins struktur. Klubben uttrycker ett varmt tack till Vesa för hans insatser och välkomnar Faisal i sin nya roll med fullt förtroende.
Av Peter Harich 12 juli 2025
AFC Eskilstuna stärker upp defensiven – och kan nu med stolthet meddela att Taulant Parallangaj är klar för klubben! Den 21-årige mittbacken ansluter permanent från Sandvikens IF och är spelklar för höstsäsongen. Sportchef Melke Alan ser värvningen som ett viktigt tillskott i lagbygget inför hösten: – Taulant är en mittback med stark karaktär, fin teknik och ett utpräglat spelsinne. Han har fostrats i Halmstads BK:s välrenommerade ungdomsakademi, spelat i deras A-lag upp till Superettan, och kommer senast från spel i Sandviken där han visat stor mognad i sitt försvarsspel. Parallangaj har dessutom landslagsmeriter från Sveriges U18-landslag, något som enligt Alan visar på både potential och erfarenhet: – Han spelar med stort lugn och tydlighet, och har ledaregenskaper som kommer vara nyttiga för vår trupp. Vi hoppas att han inte bara stärker vårt försvar, utan också blir en viktig del av vår långsiktiga utveckling. Taulant själv är glad över att nu officiellt bli en del av AFC: – Jag blev varmt välkomnad av laget och ledningen när jag var här och testade på miljön strax innan sommaruppehållet. Jag ser fram emot att hjälpa laget under resten av säsongen och bidra på alla sätt jag kan.  Med Parallangaj på plats tar AFC ett tydligt steg mot att stärka truppen både på kort och lång sikt. Varmt välkommen till AFC Eskilstuna, Taulant!
Fler inlägg